X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی


  بیشتر بدانیم: ازدواج های فامیلی و خطر نقایص ژنتیکی

1396-6-26


براساس اطلاعات موجود، شیوع نقایص ژنتیکی و یا مادرزادی در کشور، حدود سه تا چهار درصد نوزادان متولد شده است.

به گزارش "وب دا" در شیراز، کارشناس مسوول ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: ازدواج های فامیلی در مقایسه با ازدواج های غیرفامیلی به میزان دو تا سه برابر شانس بیماری های ژنتیکی که الگوی مغلوب دارند، مانند برخی از موارد ناشنوایی، نابینایی ها و بیماری های متابولیک ارثی و بیماری های چند عاملی مانند دیابت، سرطان و چاقی را افزایش می دهند.

دکتر "محسن رستگار" افزود: در حال حاضر نمی توان با هیچ نوع آزمایشی به طور قطع، خطر بیماری های ژنتیکی را به صفر رساند.

او اضافه کرد: حتی در ازدواج های غیرفامیلی نیز، احتمال خطر دو تا سه درصداست، اما با مشاوره ژنتیک و رسم شجره نامه و تعیین میزان خطر و همچنین غربالگری های دوران بارداری، می توانیم خطر را به کمترین میزان برسانیم.

کارشناس مسوول ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه، ادامه داد: به دلایلی مانند شناخت و درک بیشتر شرایط اقتصادی یکدیگر و در برخی موارد حفظ اموال و دارایی ها در خانواده، ازدواج های فامیلی در کشور از شیوع بالایی برخوردار است، به گونه ای که در شهرها حدود40 درصد و در روستاها حدود 70 درصدازدواج ها، فامیلی است.

دکتر رستگار، گفت: بیشترین ازدواج های فامیلی کشور، ازدواج دخترخاله و پسرخاله به میزان 24 درصد، پس از آن ازدواج دخترعمو و پسرعمو به میزان 20 درصد و در رتبه سوم، ازدواج پسرعمه و دختردایی به میزان 16 و نیم درصد قرار دارد، بنابراین ممنوع کردن ازدواج فامیلی غیرممکن است و باید با مشاوره پیش از اردواج و در صورت نیاز آزمایش های مربوطه، خطر تولد نوزاد مبتلا به بیماری ژنتیکی را کاهش داد.

او تاکید کرد: ازدواج های به اصطلاح "دبل کازین"(Double cousin) از خطر بالایی، حتی تا 12 درصد برخوردار است و به مواردی گفته می شود که زوج ها علاوه بر اینکه دختر عمو پسر عمو هستند، همزمان دختر خاله و پسر خاله هم باشند که ضریب همخونی این زوج ها بسیار بالا است و معادل ضریب همخونی دایی با خواهرزاده یا عمو با برادرزاده ها است.

دکتر رستگار در پایان یادآور شد: خطر بروز بیماری های ژنتیک در فرزندان، در ازدواج دخترعمو و پسرعمو یا دخترخاله و پسرخاله به دلیل اینکه نسبت آنها درجه سه است و ضریب همخونی یکسان دارند؛ در صورت نبود بیماری یا معلولیت خاصی در شجره نامه، از خطر بالایی برخوردار نیست./102

پایان خبر

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد